Delfíni jsou pro lidské vědce zajímavým a vděčným věděckým objektem. Popularita delfínů dokonce pronikla několikrát i na filmová plátna. Často jsou přirovnání k nejvíce inteligentním zvířecím tvorům na světě.
Delfíní se sdružují ve větších společenstvích a společně tak loví a žijí. Jejich řeč se skládá z různých cvakavých a mlaskavých zvuků, kterými se mezi sebou navzájem dorozumívají. Vědci, kteři se o delfíni zajímají dnes už nepochybují, že se jedná o velmi vyvinutou a systematicky komplexní řeč.
Legendy a mýty znali delfíny jako zachránce trosečníků
V roce 1966 byl jeden jachtař přinucen opustit při bouři poškozenou loď a jeho člun byl hejnem delfínů dostrkán doslova až ke břehu.
Známy jsou také případy, kdy delfíni pomáhají lidem při lovu a obecne tento druh kytovců z čeledi delfinovitých vykazuje obecně vstřícnost a přátelskost k lidskému druhu. A čím je to způsobeno? To je otázka na kterou si lidé zatím neuměji dát uspokojivou odpověď.
Tajemné vztahy delfínů a lidí
V minulých staletích byly starými civilizacemi delfíni považováni za vysoce inteligentní posvátné bytosti. O bližším sblížování mezi lidmi a delfíny můžeme napevno mluvit až začátkem 20. století, kdy se začali první delfíni z moří odchytávat do delfinárií.
Důkazy o tom, že existuje mezi delfíny a lidmi nějaké tajemné pouto, dokazují např. to, že delfín který dostane od člověka svojí oblíbenou potravu (mořského sledě) na oplátku chce dát člověku svojí ulovenou rybu.